Radovan Šubín

Radovan Šubín se narodil ve stejném roce jako Jaromír Jágr, Dara Rollins nebo kandidát na prvního, národem voleného prezidenta Tomio Okamura. A taky v roce, kdy jugoslávská letuška Vesna Vulovičová přežila rekordní pád letadla (10.050 m) při letu JAT 367 nad Srbskou Kamenicí.

K focení se dostal už v šesti letech a jeho prvním foťákem byl ETJUD sovětské výroby, 6 x 4,5cm za závratných 70 Kčs. Profesionálně se pak fotografií zabývá od roku 1986. Jedním z hlavních tématů jeho práce je portét – snaha o zachycení osobní „jiskry“ člověka a atmosféry okolního světa. Proto není divu, že jeho nejoblíbenější fotografií je slavný portrét J. P. Belmonda.

Na otázku, proč se rozhodl být fotografem, odpovídá: „Protože chci fotit zajímavé momenty a portréty lidí a uchovávat je pro další generace“.

Na focení má zkrátka oko a talent. Jak jinak by bylo možné, že vystudoval pouze pár amatérských fotokroužků, avšak za svoji profesionální kariéru vyhrál spoustu fotografických soutěží v rámci regionu i republiky.

Radovanovo portfolio obsahuje reklamní a filmové fotografie, zakázkové práce pro různé časopisy a také fotografie architektury. Nezanedbatelnou částí jeho práce je i několikaletá role oficiálního fotografa na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a Mezinárodním dětském filmovém festivalu ve Zlíně.

Fotí canonen, a to proto, protože je to canon. Používá však i Hassselblad a Fuji a dost často i v dnešní době moderní iPhone. Jak ale sám říká, není tolik důležité, čím člověk fotí, ale co chce svou fotkou vyjádřit!