Milan Formánek

Narodil se v Chebu, pár kilometrů od zakázaných německých hranic. Vyrůstal na sídlišti vedle fotbalového stadionu, kde prožil krásné dětství.

V témže roce svět poprvé stanul na Měsíci, poprvé vzlétl Boeing 747 a nadzvukový dopravní letoun Concorde. Ten nejen poprvé, ale skoro taky naposledy.

První Milanovo slovo bylo „Ercedes“ čili Mercedes a v sousedním Německu se narodil Michael Schumacher – automobilový závodník.

Milanův otec měl největšího koníčka fotografii a získal i několik ocenění (fotil pro tehdy úspěšnou fotbalovou RH Cheb). Milan zatím obdivoval auta a tanky. Jeho první foťák, který dostal od rodičů asi v osmi letech, byla Minolta Hi-matic.

Milan začíná fotit a s tátou okupovat koupelnu, coby výrobnu fotografií.

Stěhování na Moravu, rodiště jeho rodičů, přineslo Milanovu fotopauzua nástup na vojenské gymnázium a následně na Vysokou vojenskou školu pozemního vojska Ludvíka Svobody, jak jinak než k tankovému vojsku. Před ukončením školy v roce 1991 se oženil s Evou a to bylo krásné rozhodnutí (i po těch letech).Končí pauza fotografická a Milan kupuje Minoltou X500. Po sametové revoluci se rozhoduje tanky a vojáky opustit. Odchází pracovat do několika soukromých firem, nejdéle pracuje pro zlínského dealera vozů Opel. Přitom stále fotí a fotí.

Přichází éra digitálních přístrojů, a Milan zůstává věrný Minoltám až do zániku divize foto. Opouští soukromé firmy a společně se svojí ženou staví a otevírá Salon EF – kadeřnický a kosmetický salon. Společně se pak věnují účesům, módě, přehlídkám, školení a soutěžím v kadeřnickém světě.

Osudové setkání s Radovanem Šubínem ho vtáhuje do focení s Canonem a dnes poprvé se osměluje, stejně jako ostatní borci, pokorně ukázat svoji tvorbu… Vše je jednou poprvé, říkal si Neil Armstrong na Měsíci v tom dobrém roce 1969.

A jeho technika? Canon EOS 5D Mark III a objektivy 24-105mm a 70-200mm a zachovaný stroj Minolta X700.